EKZÉM

10.12.2011 00:00

Ekzém

Ekzém, neboli atopická dermatitida či alergický ekzém, je kožní onemocnění, jež se projevuje jako svědivé, červené, šupinaté skvrny, které se mohou objevit na kterémkoli místě dětského těla. Výraz ekzém pochází z řečtiny a znamená „bublat“ nebo „vřít“ – a právě tak se může kůže jevit. Děti, u kterých se rozvine alergický ekzém, mívají alergie na složky, které se obvykle nacházejí v jejich okolním prostředí, například na travní pyly, zvířecí srst, určité druhy potravin atd. Následkem těchto alergií je propuknutí takových chorob jako senná rýma, astma a alergický ekzém.

Kdo bývá postižen dětským ekzémem?

Dětským ekzémem

Alergický ekzém je běžné onemocnění, které postihuje 5 % celkové populace a až 15 % dětí. Toto onemocnění postihuje nemluvňata a malé děti, přičemž kožní léze se často objevují již během několika měsíců po narození. Ekzém se vyskytuje u chlapců ve stejné míře jako u dívek. Průběh alergického ekzému je různý: některé děti jím trpí po dobu několika let a pak se jejich kůže vyčistí, zatímco jiné děti bývají postižené vážnější a dlouhodobější nemocí.

Jaké jsou příčiny dětského ekzému?

Přesná příčina není dosud známa. U některých dětí existuje vyšší pravděpodobnost propuknutí alergického ekzému – zejména pak tehdy, jestliže tímto ekzémem trpěli jejich rodiče či sourozenci nebo pokud se v rodině vyskytovalo astma či senná rýma. Když má například jeden rodič alergický ekzém, je pravděpodobnost 20 až 30 %, že se u dítěte onemocnění také rozvine. Jestliže mají alergický ekzém oba rodiče, je riziko vyšší než 50 %. Alergický ekzém není infekční. Děti, které trpí alergiemi, mají často příliš aktivní imunitní (obranný) systém, což znamená, že jejich tělo má „nadměrnou reakci“, když se dostane do kontaktu s určitými spouštěcími látkami (travními pyly, zvířecí srstí, atd.). V případě alergického ekzému kůže následkem takové reakce zčervená a zanítí se, což oslabí její normální funkci, při které působí jako ochranná bariéra. Alergický ekzém mohou též zhoršit vnější faktory. Mezi takové se řadí čisticí prostředky, chemikálie, vlněné oděvy a kočičí nebo psí srst. U některých lidí mohou svou roli také sehrát určité druhy potravin, například mléčné výrobky (kravské mléko, sýr, máslo, atd.). Alergický ekzém může zhoršit kožní virová infekce (např. herpes simplex – oparový virus) nebo bakteriální infekce. Propuknutí nemoci mohou též vyvolat situace, kdy se člověk necítí

Jaké jsou běžné příznaky dětského ekzému?

U nemluvňat a malých dětí ekzém obvykle začíná na obličeji a vnějších stranách kolen/loktů, na hrudi a v oblasti, kde naléhají plenky. U starších dětí (a dospělých) se ekzém obvykle projevuje jako červené skvrny na vnitřních stranách loktů a kolen, na rukách/zápěstí, na kotnících a okolo krku.

První známkou alergického ekzému je výskyt malých puchýřků, ze kterých vytéká vodnatá tekutina, po níž je kůže mokrá. Kůže se pak zanítí a je bolestivá a objeví se místa s červenou, šupinatou kůží. Postižená místa často značně vyschnou.

Hlavním příznakem alergického ekzému je prudké svědění, které může být v mnoha případech velice úporné a může narušovat spánek. Škrábání nebo drhnutí kůže často vede k dalšímu poškození, zhoršuje zánět a bolestivost a vede k tomu, že tloušťka kůže zesílí. U popraskané kůže může dojít k nákaze viry nebo bakteriemi.

Alergický ekzém má kromě fyzických problémů nepříznivý dopad na kvalitu života dítěte i jeho rodičů. Neustálé svědění a bolestivost kůže může být pro dítě nesmírně stresující a často mu (i jeho rodičům) brání v normálním spánku. Nedostatečný spánek může mít pak také vliv na práci dítěte ve škole. Starší děti se zase mohou stydět za to, jak vypadá jejich pokožka, a ostatní děti se jim mohou kvůli jejich vzhledu posmívat.

Jaký je u dětí s ekzémem další vývoj?

U většiny dětí, které trpí alergickým ekzémem, se stav ve starším věku samovolně zlepší – u 50 % dětí nemoc odejde zhruba okolo 6. roku a více než 75 % dětí se vyléčí v době dospívání. Menší část dětí však bude v době dospívání i v dospělosti trpět vracející se nemocí.

Jaké jsou možnosti léčby?

Alergický ekzém nelze vyléčit, avšak lze jej kontrolovat. K obecným postupům patří vyhýbání se známým dráždivým látkám (např. zvířecí srsti, silným mýdlům, atd.) a používání bavlněného oblečení. U malých dětí a nemluvňat může být nezbytné ruce jemně ovázat obvazem, aby si pokožku nemohly škrábat.

Stupeň závažnosti nemoci je u většiny dětí mírný až středně vážný a postačí obvykle léčba aplikovaná přímo na kůži (topická léčba). Topická léčba spočívá v aplikaci krémů, jako jsou zvláčňující krémy (na zvlhčení pokožky a zmírnění tvorby šupin), ochranné krémy (které zabraňují ztrátě vody a chrání pokožku) a steroidní krémy (snižující zánět). Pokud se vyskytne sekundární infekce kůže, může být nutno podávat antibiotika. Antihistaminika mohou pomoci zmírnit svědění a umožnit tak spánek.

Pro děti s vážným stupněm onemocnění ekzémem lze použít silnější typ léčby, například fototerapii (pomocí určitého typu ultrafi alového světla) a/nebo podávání léků na potlačení aktivity imunitního systému.

Takovéto druhy léčby se provádějí v nemocnici pod lékařským dohledem, neboť se v tomto případě mohou dostavit vážné vedlejší účinky.

Světelná terapie BIOPTRON při dětském ekzému

Světelná terapie BIOPTRON může pomáhat léčit ekzém dětí na základě zmírnění bolesti a zánětu, podporou hojivé reakce a stimulováním imunitního systému.

Jak mám používat světelnou terapii BIOPTRON, jestliže má mé dítě ekzém?

Je to velmi snadné! Biolampa je naprosto bezpečná a její použití je velmi jednoduché. Biolampu lze snadno umístit tak, aby léčebné světlo dopadalo na kteroukoli oblast s výskytem ekzému (hlavu, obličej, paži, nohu, hrudník, oblast slabin, atd.). Terapie by se měla na každou postiženou plochu aplikovat po dobu 4 až 10 minut na každou proceduru jednou až dvakrát denně tak dlouho, dokud bude třeba a nebude patrné zlepšení.