TENISOVÝ LOKET

10.12.2011 00:00

Tenisový loket

„Tenisový loket“ je běžný název pro bolest vyskytující se na vnější straně lokte (též nazývanou jako „laterální bolest v oblasti lokte“, „veslařský loket“ a „laterální epikondylitida“). Jedna z dřívějších zpráv popisovala problém u lidí, kteří hrají tenis na trávě, odtud tedy název „tenisový loket“. Ačkoli tenisový loket obvykle představuje méně závažné a spontánně mizející onemocnění, u některých lidí může vážně ovlivnit jejich zdraví a práci.

Kdo bývá takto postižen?

Tenisový loket

Tenisový loket je nejběžnějším poškozením paže, se kterým se lékaři setkávají. Vyskytuje se u 1 až 3 procent populace (to znamená u jedné až tří osob ze sta), obvykle pak u mužů a žen ve věku 40 – 60 let. Podíl hráčů tenisu je však navzdory označení tohoto stavu velmi nízký (méně než 5 % případů tenisového loktu).

Jaké jsou jeho příčiny?

Tenisový loket je způsoben poškozením šlachy, která upíná svaly na předloktí (natahovače) ke kosti nadloktí (pažní kosti). Tato šlacha je upevněna k oblasti kosti na vnější straně lokte (laterální epikondylus kosti pažní). K poškození šlachy může dojít dvěma způsoby: 1) jednorázovým úrazem (např. úderem na paži), nebo 2) opakovaným nadměrným zatěžováním paže. Mezi běžné činnosti, které mohou mít za následek vznik tenisového loktu, patří profese zahrnující manuální práce (např. zedníci, pomocnice v domácnosti/uklízečky, automechanici), zahradnické práce, stříhání nůžkami, sporty obnášející časté opakované házení, plavání, tenis a golf.

Jaké jsou běžné příznaky tenisového lokte?

Obvykle se vyvíjejí pomalu a vyskytují se na paži dominantní ruky (to znamená u praváka na pravé paži). Hlavním příznakem je bolest na vnější straně lokte, někteří lidé rovněž pociťují bolest v okolních svalech. Tato bolest často zhoršuje schopnost sevření ruky a může tudíž dojít k omezení každodenních činností (např. nošení nákupních tašek, práce s nástroji, atd.).

Jaké jsou možnosti léčby?

Jaké jsou možnosti léčby?

Pokud se začne s léčbou tenisového lokte hned, když se objeví první příznaky, je pravděpodobné, že k vyléčení dojde rychleji. Pro postiženou ruku je důležitý klid, to však může být u některých lidí poněkud problematické, a to především tehdy, jestliže tito lidé musí ruku požívat při své práci (např. klempíři) nebo při běžných denních činnostech (např. péči o domácnost či děti).

Lehké případy tenisového lokte lze léčit doma sáčky s ledem, opěrou nebo závěsem ruky a/nebo jednoduchými léky proti bolesti (ačkoli tyto léky mohou mít vedlejší účinky jako žaludeční nevolnost, podráždění žaludeční výstelky/rozvinutí žaludečního vředu).

Středně vážné případy mohou vyžadovat další léčbu předepsanou rodinným lékařem, např. silnější léky proti bolesti a/nebo doporučení na fyzioterapii. Fyzioterapie zmírňuje bolest a zvyšuje sílu; její součástí jsou terapeutická cvičení, masáže, ultrazvuk, terapie teplem a léčebná terapie laserovým světlem. U vážnějších případů tenisového lokte může být nezbytný chirurgický zákrok.

U většiny případů tenisového lokte dochází během týdnů až měsíců ke zlepšení; u některých, nepříliš častých případů se však problém může vyskytovat delší dobu a příznaky mohou přetrvávat až několik let. Pravděpodobnost recidivy onemocnění se týká zejména manuálně pracujících lidí, kteří se obvykle vrací k provádění činnosti, jež byla příčinou původního poranění.